Geniusz niezwykły – Peter Jackson

Prawdziwy filmowy wizjoner i człowiek z wizją. Oto historia nietypowego fanatyka kina i tego jak dokonał rzeczy wielkich. Trochę dawki inspiracji 😉

Waga dzieciństwa

Peter Jackson urodzony 31 października 1961 roku w Nowej Zelandii jest tego świetnym przykładem. Zanim stał się światowej klasy reżyserem, docenianym przede wszystkim za swoje nowatorskie podejście, musiał dostać możliwość wejścia w świat kina. W wieku 8 lat rodzice sprezentowali mu bardzo popularną kamerę Super-8. Z miejsca zafascynował się możliwością kreowania światów przez wizjer urządzenia. Młody geniusz obejrzał również „King Konga” z 1933 roku, który rozbudził w nim miłość do tworzenia filmów i skomplikowanych efektów specjalnych. To rodzinny dom, czyli najbliższe otoczenie pomogło mu ukierunkować swoją kreatywność na dziedzinę kina. Możliwe, że gdyby nie dostał filmowego sprzętu to też nigdy nie odkryłby w sobie pasji, która szybko zawładnęła jego życiem.

Peter Jackson z kukiełką ze swojego filmu Zły Smak

Geniusz kreatywny

Już w swoich pierwszych produkcjach krótkometrażowych bawił się rzeczywistością. Za pomocą odpowiednich sztuczek zamieniał rodzinny ogród w tajemniczą krainę, a z wanny wypełnionej wodą tworzył niebezpieczny ocean. Ciągle dążył do nowych sposobów na kreowanie filmowej rzeczywistości. Geniusz poznawał techniki na odpowiednie kadrowanie. Samodzielnie nauczył się tworzyć realistycznie wyglądającą sztuczną krew czy lateksowe rany. By realizować swoje wyśnione sceny wciąż musiał próbować nowych sposobów na praktyczne efekty specjalne.

Jego pełnometrażowy debiut pt. „Zły smak” z 1987 roku to pełna czarnego humoru, absurdalna i nieoczywista wariacja na temat horrorów klasy B. Projekt ten dokończyć mógł jedynie dzięki wsparciu Nowozelandzkiej Komisji Filmowej, która dostrzegła w tym całym szaleństwie sens. Peter Jackson jako osoba kreatywna potrzebował pieniędzy do swoich produkcji, by spełniać najbardziej kuriozalne wizje. Realistyczne sceny pożerania ludzi żywcem to naprawdę bardzo wymagające produkcyjnie sekwencje. Niespodziewanie film miał premierę na prestiżowym festiwalu w Cannes gdzie stał się niemałą sensacją, a dystrybucją kinową zainteresowało się 12 krajów. Wyrobił sobie opinię jako nieobliczalny, twórca, który świetnie włada filmowym rzemiosłem. Wraz z rozpoznawalnością pojawiły się szanse na kolejne produkcje. Geniusz po latach przyznał, że dzięki odpowiedniemu budżetowi mógł dać upust wielu młodzieńczym pomysłom w swojej następnej kultowej produkcji pt. „Martwica mózgu”.

Jak w filmie

Sukces kasowy i docenienie przez publiczność oraz krytyków nie zahamowały zapału Nowozelandzkiego reżysera do tworzenia kolejnych autorskich dzieł. W 2005 roku spełnił swoje największe marzenie i za ogromny budżet zrealizował remake ukochanego „King Konga”. Peter Jackson jest prawdziwym fanatykiem kina. Ciągle chłonie nowe dzieła i szuka inspiracji do przekraczania kolejnych filmowych barier. Dzięki urodzeniu w odpowiedniej rodzinie miał przestrzeń do rozwijania pasji. Wraz z wiekiem przyszło uznanie i pieniądze. Nowe przedsięwzięcia były również możliwe dzięki postępowi technologicznemu, który regularnie, od początku postępuje w kinie. Uważam, że Peter Jackson to spełniony, pracowity i przez to inspirujący filmowy geniusz.

Głęboko wierzę, że skoro on ze swoim uporem dał radę to my też

DAMY RADĘ

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *